Noi oportunități de eficiență energetică, discutate în cadrul „Termoelectrica” S.A., în colaborare cu USAID/MESA

Noi oportunități de eficiență energetică, discutate în cadrul „Termoelectrica” S.A., în colaborare cu USAID/MESA

În perioada 28-30 octombrie curent, „Termoelectrica” S.A. a fost gazda vizitei delegației din partea USAID/MESA, dedicată evaluării oportunităților de eficiență energetică pentru Centrala Electrică de Termoficare, Sursa I.

Vizita de documentare a fost marcată de discuții constructive între echipa „Termoelectrica” S.A. și reprezentanții USAID Securitatea Energetică a Republicii Moldova (MESAMoldova Energy Security Activity) , axate pe următoarele aspecte:

  • Analiza eficienței energetice actuale a centralei, incluzând o evaluare a situației curente și identificarea provocărilor existente.
  • Colectarea de date tehnice și economice relevante prin intermediul chestionarelor și discuțiilor cu personalul centralelor, pentru a determina potențialul de îmbunătățire.
  • Analiza inginerească preliminară a oportunităților de eficiență energetică, urmată de elaborarea unei liste cu măsurile cele mai promițătoare de eficientizare.
  • Discuții cu personalul de operare pentru a asigura o evaluare cât mai precisă a recomandărilor de eficiență energetică.
  • Evaluarea economiilor potențiale de energie și combustibil, analiza costurilor de implementare și realizarea unei analize cost-beneficiu pentru fiecare măsură propusă.
  • Întocmirea unui raport detaliat de evaluare a oportunităților de eficiență energetică, care va include descrierea fiecărei măsuri, estimarea economiilor și perioada de recuperare a investiției.

Aceste activități sunt esențiale pentru realizarea unei evaluări eficiente și vor permite Companiei să identifice cele mai potrivite măsuri de eficientizare, în conformitate cu obiectivele naționale de sustenabilitate energetică.

Comandă apel gratuit

Centrul de Apel 1300

Serviciul disponibil:
Luni-Vineri: 08:00 - 17:00
FĂRĂ PAUZĂ DE MASĂ